Projekt Prijazni do okolja je bil izbran za sooblikovanje skupne evropske izobraževalne platforme za soočanje s klimatskimi spremembami (Education for climate coalition). Projekt je eden izmed 20 projektov, ki jih je komisija izbrale med 400 prispelimi prijavami iz celotne Evrope.
Glavni cilji skupne evropske izobraževalne platforme je vzpostaviti učno vadbeni model, ki bo spodbujal razvoj ogljično nevtralnega in okolju prijaznega življenjskega sloga. Program temelji na povezovanju znanosti in izobraževanja, informiranju učiteljev, aktivnem vključevanju otrok in mladostnikov ter lokalnih skupnosti pri širjenju okolju prijaznih praks in spremembah naših vedenj.
Najbolj zaslužna za vključitev projekta v Evropske povezava je Ana Sever Božič z eko predstavniki OŠ Spodnja Idrija, ki projekt Prijazni do okolja tudi aktivno izvajajo. Med drugim so sodelovali pri snemanju izobraževalnih videov s področja mode, odpadkov, plastike in prehrane, se udeleževali delavnic o različnih oblikah onesnaževanja našega okolja, širili svoje ideje med sovrstniki in preko vprašalnikov angažirali starše, da so preverili in mogoče tudi vsaj malo spremenili svoje življenjske navade. Eno izmed glavnih sporočil skupnega evropskega projekta in hkrati tudi glavno vodilo projekta Prijazni do okolja je, da je spreminjanje življenjskih vrednot in načina življenja, eden najpomembnejših elementov blaženja podnebnih sprememb in varovanja okolja.
Življenjski stil močno vpliva na onesnaževanje
Obremenjevanje okolja s toplogrednimi plini in drugimi vrstami odpadkov je namreč tesno povezano z življenjskim standardom. Večje bogastvo pomeni tudi večje onesnaževanje. Prebivalci Združenih držav Amerike, ki živijo izrazito potrošniški način življenja, letno v ozračje izpustijo kar 16 t toplogrednih plinov na posameznika, v Sloveniji jih izpustimo 7 t. Cilja vrednost, ki bi jo morali čimprej doseči, da bi lahko uresniči vsaj 80 % zmanjšanje toplogrednih plinov do leta 2050, pa je 2,5 tone na posameznika.
V obsežni znanstveni raziskavi, ki so jo izvedli v Franciji, Nemčiji, Švedski in na Norveškem so ugotovili, da gospodinjstva prispevajo kar 72 % vseh toplogrednih plinov. Glavna področja, ki močno vplivajo na izpuste toplogrednih plinov so naslednja: mobilnost 34 % (vključuje javni prevoz, letalske prevoze ter prevoze z avtomobili), prehrana 30 % (predvsem zaradi mesnega jedilnika in mlečnih izdelkov) ter energijska poraba domovanja, ki predstavljala 21 % (ogrevanje bivališča in sanitarne vode, poraba elektrike za električne naprave).
Te ugotovitve dokazujejo, da moramo za uspešno zaščito našega okolje in ohranitve zdravega življenjskega prostora, poleg novih tehnologij in ustreznih političnih odločitev, nujno prilagoditi tudi na način življenja. Spreminjane življenjskega stila je mogoče le na osnovi ustreznih izobraževanj, aktivnosti in medgeneracijskega vključevanja otrok, mladostnikov, odraslih in starostnikov.
V Projektu prijazni do okolja, smo poleg izobraževalnih vsebin in aktivnosti, ki so namenjene učiteljem, otrokom in staršem, pripravili tudi različne vprašalnike s katerimi lahko ocenimo naše izpuste toplogrednih plinov in poskušamo ugotoviti, kako bi lahko spremenili naš življenjski stil, da bi se približali največ 2,5 tone izpustov toplogrednih plinov na družinskega člana letno.
Trenutne aktivnosti
Vabimo vas, da si preberete vsebine na naši spletni strani www.prijaznidookolja.si. Si na naši facebook strani Prijazni do okolja ogledate in delitev video o odpadkih, ki smo ga pripravili v sodelovanju z eko predstavniki OŠ Sp. Idrija in stanovalci Doma upokojencev Idrija. Se prijavite na platformo Moje spretnosti (www.mojespretnosti.si/app/shared), kjer lahko ocenite svoj ogljični odtis na področju mobilnosti, doma in prehrane, se primerjate s povprečnimi vrednostmi in normami.
(Fotografija: izračun Izpustov toplogrednih plinov v platformi Moje spretnosti, primerjava z normami in povprečjem)